.:. Vítejte na mých stránkách o starověkém Egyptě .:.
ObnovitZákladní údajeŽivotní tepna Nil, povrch, podnebí, Nil, počasíZrození, dětství, škola hrou, stolování, oblékání a móda, bydlení, manželství, smrtZemědělství - Zahradnictví, dřevárenství, dobytek, daně a administrativaLékařství
Literatura, malířství, hieroglyfy, papyrus, objevitel písma, Rosettská deska, egyptologovéSkarab, velká pyramida, egyptský kříž, mumie faraónůCo je to... - mastaba, pyramida, chrám?PyramidyCesta po Nilu - Abú Simbel, Philae, Luxor, Údolí králů, Pyramidová pole v Gíze a jinéHistorie Egypta, důležitá data, dějiny Egypta
Chronologický seznam panovníků, panovníci jednotlivě, kartuše faraónů, Tutanchamon a poklady jeho hrobkyBohové, náboženství, vyobrazení bohů, sošky bohůEgyptské památkyNejkrásnější fotografie EgyptaNovinky aneb píše se...Deník a fotografie z mého putování po Egyptě

Novinky aneb píše se...

Stránka 1 | Stránka 2

Bůh Nilu nalezen

Driolitová busta neznámé osoby s dlouhými vlasy byla v minulém týdnu vylovena ze dna Středozemního moře u severního pobřeží Egypta. Francouzský tým archeologů, který záhadnou bustu objevil, věří, že by tento dlouhovlasý, vousatý muž mohl být bůh Nilu - Hapi. Tyto egyptské objekty, nalezené při archeologických výzkumech, pocházejí ze třetího až pátého století př. n. l.

(Rytmus života - 17. 2. 2004)

Český objev v Egyptě: Kdo byl neznámý muž?

Naši egyptologové v čele s Dr. Miroslavem Vernerem opět triumfují. V hrobce kněze Jufaa v egyptském Abúsíru, kterou tento tým před časem odkryl, objevili v zazděné šachtě další neporušený hrob. Předpokládalo se, že jde o hrobku manželky, nebo dokonce matky kněze Jufaa. Tyto domněnky se ovšem ukázaly záhy po otevření sarkofágu jako mylné.
Vědci objevili mumii neznámého muže. Otevření dřevěné rakve bylo problematické, protože dřevo se doslova rozpadalo pod rukama a mumie byla také polorozpadlá. Zjistilo se, že muž se jmenoval Nebo, dožil se asi padesáti let, ale neví se, jaký byl jeho vztah ke knězi Jufaovi. Byli vůbec příbuzní? Proč byla jeho mumie uložena do cizí hrobky? Na tyto otázky se ještě musí najít odpovědi.

(Rytmus života - listopad 2003)

Nefertiti

Nefertiti byla "úplně rozlomena" v červnu 2003 (obrazně řečeno). S téměř současně strhujícími příběhy je její mumie "objevenena" v "tajemné" komnatě v Údolí králů, a její slavná malovaná vápencová bysta v Berlíně je použita v umění "událostí", čímž jsou potupeny egyptské starověké instituce a oživeny požadavky, aby sousoší bylo vráceno Egyptu.
Ve spolupráci s britským novinářem jsem získal kopie dvou dlouhých článků oznamujících "objev," publikovaných postupně o víkendech (6/8 a 15) v Londýnském časopise The Sunday Times ("Identifikováno: Egyptské svaté jádro" a "Odhaleno: Tajemství znesvěcení Nefertiti"), právě tak jako dodatečný souhrn třístránkového zpracování příběhu ("Nefertiti nalezena?", 6/16). Také jsem zkusil, co je k dispozici na internetu a viděl jsem upoutávku na dokumentární film na Discovery Channel, "Nefertiti vzkříšená".
Části časopisů The Sunday Times jsou marnotratně ilustrované (jeden z obrazů je chybně identifikován, nicméně: Káhirské muzeum označilo reliéf Aje a Tuje z jejich hrobky v El Amarně jako "Tuje a její manžel Amenhotep III."). Jak by se dalo očekávat, dokumentární film slibuje "překročení vrcholu" ve své strohé senzacechtivosti.
Já osobně nejsem přesvědčen, že Dr. Joann Fletcher a její tým odborníků měli důvody pro svá tvrzení, že mumie Mladší Lady ("Ženy") v KV35 je "pravděpodobně" Nefertiti. Zvláště slabý je argument, že mumie byly "znesvěceny" kvůli jejich atenistickým spojením. Dr. Susan E. James úspěšně oslovuje tento a několik dalších "důkazů" ve svém článku "Souboj Nefertiti!". Dokud egyptské úřady neobrátí svůj postoj na povolení DNA testů mumií, dohad, co se týče, kdo Mladší Lady a její společníci je, je vlastně o ničem. Já trvám na svém vlastním výroku: jsou to královna Tuje, korunovaný princ Thutmosse a princezna/královna Sitamen a všechno to začalo ve WV22, hrobce Amenhotepa III. na západě Údolí králů. Proč ne?
Identity mumií stranou, doufejme, že všechny tyto prostředky se zaměří na to, jak přesvědčit Vrchní radu pro starověké památky, aby konečně udělala to, co je jen správné a nezbytné a přestěhovala tyto jedince z KV35, kvůli ochraně a následné důstojné výstavě — navrhuje Dr. James ve svém článku. Ať jsou kdokoli, KV35 trio je nepochybně královské (a nyní i mezinárodně slavné) a zaslouží si daleko lepší zacházení a zásadní respekt, než být zanechán ležící v hnilobě na svých ubohých slamnících v malé, černé jako uhel, boční místnosti v Údolí králů.
Co se týče zmatku vyplývajícího z ukázky o slavné Berlínské bystě Nefertiti na moderní "holé" soše, která byla úmyslně vyrobena pro tento účel, mohu se jen divit proč — těsně po nedávném sporu ve věci rakve KV55 a konečném závěru v egyptské přízni — by Egyptské muzeum v Berlíně (Staatliche Museen zu Berlin, Ägyptisches muzeum und Papyrussammlung) dovolilo, aby (prokazatelně) druhá nejrozpoznatelnější "ikona" starověkého Egypta (po Tutanchamonově zlaté masce) byla odstraněna ze své vitríny a byla vyzdvihnuta na moderní bronzovou sochu v životní velikosti, která byla vytvarována podle těla sošky stárnoucí Nefertiti, která je také ve sbírce muzea.
V Berlíně by měl být plně očekáván egyptský protest ve všech stupních, zvláště vzhledem k tomu, že Egyptští starověcí úředníci jsou v současné době v kampani, aby si mohli vybrat práce starověkého umění, které by měly být vráceny do Káhiry. Je obecně dobře známo, že Egypt pravidelně protestoval téměř osmdesát let. Od té doby odešla první na výstavu do Berlínského egyptského muzea v r. 1924. Německo má v držení bystu Nefertiti, nalezenou během vykopávek Ludwiga Borchardta v sochařské dílně v El Amarna v r. 1912.
Egyptský ministr kultury Hosni Farouk je citován jak říká, že umístění starověkého mistrovského díla na moderním těle byla "unáhlená, nezodpovědná a neetická akce" a dále, že "Bronzové tělo předkládá vápencové bystě skutečnou výhrůžku. Kvůli jedné věci, ... mohl by to být příliš těžký náklad pro tělo a bysta by mohla spadnout a rozbít se na kusy. A kontakt s materiály použitými na výrobu těla také urychlí proces eroze bysty."
Ministr uvedl, že protože vazby mezi Egyptem a Německem jsou silné, Egypt by nepožadoval návrat bysty do Káhiry, ledaže by Berlínské muzeum chybilo v jejím odstranění z nově tvarovaného těla. Podle následujících informací z tisku, byla bysta zobrazená na současné soše jen krátký čas, a pak byla bezpečně vložena zpět do své vitríny.
I když nevím o žádných dalších takovýchto incidentech, není to pravděpodobně poprvé, že starověké umělecké dílo bylo spojeno s moderní části pro zvláštní uměleckou "událost" nebo výstavu; ale možná nastal čas přestat pro tento druh uměleckého experimentu. V Berlínském případě, kopie Nefertitiny bysty, kterou muzeum musí jistě vlastnit, by měla adekvátně dostačovat v tomto zvláštním úsilí splynutí starověku s moderním světem. Křehkost starověkých památek a emoce (a národní pýcha), kterou ztělesňují, by měla být mezinárodně respektována a cháněna.

(© Dennis Forbes - říjen 2003; z anglického originálu přeloženo mou maličkostí)

Slovácké muzeum vystaví mumii egyptského kněze Kenamona

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti představilo novinářům mumii egyptského kněze Kenamona, která budou součástí výstavy Egypt za vlády faraónů. Mumii pracovníci muzea přivezli ze zámku Kynžvart, kde je uložena v depozitáři. "Pochází z konce 15. století před Kristem a jedná se o jednu z nejvzácnějších," řekla pracovnice muzea Markéta Mentzlová.
Kenamon byl strážcem pečeti krále Horního a Dolního Egypta. Do Čech se jeho mumie dostala v době knížete Metternicha (1773 - 1859), který ji dostal darem. "V té době ji také otevřeli a dokonce i rozbalili, proto je mumie částečně rozpadnutá. Lidé ji tak uvidí pouze uzavřenou," poznamenala Mentzlová.
Archeologové mumii přivezli ve speciálním ochranném obalu, tak aby schránka těla nebyla nijak poničena. "Jedinou podmínkou pro její vystavení je, že na ni nesmí dopadat sluneční světlo, které by mohlo poničit malby na dřevěném obalu," doplnila pracovnice muzea.
Kromě mumie egyptského kněze Kenamona uvidí návštěvníci na výstavě také mumii dívky Hereret z muzea v Moravské Třebové na Svitavsku a mumii z hradu Buchlov. Otevřená bude jen mumie Hereret, buchlovskou mumii nelze otevřít, upřesnila Mentzlová.
Na výstavě o Egyptě uvidí návštěvníci Slováckého muzea zhruba 300 různých historických předmětů. Budou svezeny z českých hradů, zámků, muzeí a galerií. Výstavu doprovodí řada akcí, například besedy s předním českým egyptologem Miroslavem Vernerem nebo zábavné tvůrčí dílny pro děti. Začne 6. listopadu.

(Česká televize - 3. 10. 2003)

Badatelé objevili dokument o vztazích mezi Egypťany a Chetity

Tabulku s textem podrobně popisujícím diplomatické vztahy mezi starověkými Egypťany a Chetity v období faraóna Ramsese II. objevili archeologové v Kantiru v severovýchodním Egyptě. Oznámil to egyptský ministr kultury Farúk Husní.
Tabulka nevelkých rozměrů a v nepříliš dobrém stavu obsahuje dopis, který adresoval královský dvůr Chetitské říše dvoru Ramsese II. (1298-1235 př. n. l.). Dopis byl datován krátce po uzavření smlouvy o míru a vzájemné pomoci z roku 1278 př. n. l.
Po létech válčení s Chetity, obyvateli centrální Anatolie v dnešním Turecku, se Ramses II. rozhodl uzavřít s nimi mír, totiž oženit se s chetitskou princeznou. To mu umožnilo soustředit se na hrozbu přicházející z oblasti Mezopotámie, kde Asyrská říše bez přestávky praktikovala dobyvačnou politiku.

(Česká televize - 26. 9. 2003)

Egypt chce zpátky poklady, které odnesl Mojžíš

Proces proti Židům" chce zahájit jeden egyptský univerzitní profesor s cílem získat "stamiliardy dolarů" za egyptské poklady, které byly ukradeny v době Mojžíšova odchodu ze země na Nilu. Napsal to egyptský deník Al-Achbár.
Doyen právnické fakulty ve městě Zakazik východně od Káhiry Nabíl Hilmí poznamenal, že spolupracoval s patnáctkou odborníků na mezinárodní právo, náboženské záležitosti a archeologii, aby shromáždil dokumenty, které takový proces ospravedlňují. Chce zároveň celý případ dovést před mezinárodní soudy.
Dokumentace, která má být pohromadě do konce září, by měla Egyptu umožnit požadovat "odškodnění v hodnotě stovek miliard dolarů za předměty ze zlata, stříbra a mědi, jež Židé odnesli z Egypta během exodu vedeného Mojžíšem" před více než 3000 lety.
"Tento požadavek není nerealistický," píše Al-Achbar. "Jestliže se Židům podařilo znovu získat území Palestiny, není nelegitimní, aby Egypťané získali své poklady."
Univerzita neupřesnila, které mezinárodní instanci by chtěla celý případ předložit.

(Česká televize - 9. 9. 2003)

V Egyptě nalezena stavba pro kněží chrámu boha Thovta

Egyptští a němečtí archeologové v Egyptě objevili budovu, v níž bydleli kněží chrámu zasvěceného staroegyptskému bohu moudrosti Thovtovi. Oznámil to člen egyptské Nejvyšší rady pro památky Abdal Halím Núr Dín.
Stavba o 50 sálech leží asi 200 kilometrů jižně od Káhiry v místě zvaném Tuna Džabal a podle Dína byla postavena "zhruba 300 let před naším letopočtem za vlády Ptolemaiovců".
Komplex z pálených cihel skrývá sklad, kuchyně a pece, sál, v němž byly prováděny náboženské obřady, konferenční místnost i sál, v němž kněží trávili volný čas.
Šéf skupiny německých odborníků Dieter Kesseler sdělil, že na místě byly nalezeny "četné nádoby z pálené hlíny používané v každodenním životě a hliněné tabulky s nápisy v řečtině i v démotickém písmu", užívaném hlavně k záznamům hospodářského charakteru.
Podle Kesselera byl jeden ze sálů používán zřejmě jako holírna, protože v něm byly nalezeny lidské vlasy. 
Oblast Tuna Džabal je podle archeologa Sámira Anise "příkladem prolínání egyptské, řecké a římské civilizace". Je zde nekropole se soškami posvátných zvířat včetně paviána, který symbolizoval boha Thovta.

(Česká televize - 24. 6. 2003)

Český architekt získal ocenění v soutěži návrhů egyptského muzea

Český architekt Martin Roubík získal v pondělí v Káhiře ocenění v mezinárodní architektonické soutěži projektů nového egyptologického muzea. Roubík se s kolegyní Reginou Loukotovou umístil mezi deseti nejlepšími z 2500 účastníků ze 105 zemí. Vítězem se stal irský architekt japonského původu Shih-Fu Peng. Roubíkova stavba tak v Káhiře nevznikne, ale v Egyptě již stojí jiná budova, na níž se podílel - loni otevřená nová Alexandrijská knihovna.
Čeští architekti se dostali do finále mezi 20 nejlepších projektů. "Vedle tří hlavních cen porota udělila ještě sedm dalších ocenění, která jsou bez pořadí. Jednu z nich nám večer předala manželka prezidenta Suzanne Mubaraková," řekl Roubík. Ocenění High Honorable Mention je také spojeno s peněžní odměnou. "Je to poměrně vysoká částka, ale náklady na soutěž byly také vysoké," dodal Roubík. Porota posuzovala ještě dalších 19 prací českých architektů. Svůj projekt přijede Roubík představit do Prahy za týden.
Soutěž na Velké egyptské muzeum vyhlásila loni na jaře egyptská vláda ve spolupráci s UNESCO a Mezinárodní asociací architektů. Jejím cílem bylo získat projekt moderního muzea, které vznikne na rozsáhlém pozemku nedaleko pyramid v Gíze.
Největší egyptologické muzeum má být vybaveno moderními informačními technologiemi a interaktivními prvky. Měly by do něj být soustředěny veškeré poznatky jedné z nejstarších civilizací.
Základní kámen muzea položil egyptský prezident Husní Mubarak loni v únoru a stavba by měla být otevřena do pěti let. Na ploše 110.000 metrů čtverečních má být umístěno více než 150.000 exponátů, z nich mnohé jsou nyní uloženy ve sto let starém muzeu v centru Káhiry nebo v depozitářích. Návštěvnost nového muzea se odhaduje na minimálně pět milionů lidí za rok.
Martin Roubík žije od roku 1972 v Norsku. V roce 1988 založil architektonický ateliér Snohetta a o rok později se jeho tým přihlásil do soutěže na Alexandrijskou knihovnu, kterou vyhrál. "Práce na knihovně byla průlomem kanceláře do světa," říká. Válcová konstrukce připomíná bílý cylindr. Jedenáctipodlažní budova se na severní straně naklání nad zemí k moři, její přední část je zasunuta pod zemí. Roubík stavbu přirovnává k hrnci zabořenému na jedné straně do země. Má navozovat naklonění Afriky k Evropě a evokovat příklon historie k současnosti.

(Česká televize - 10. 6. 2003)

Britští vědci možná nalezli mumii Nefertiti

Tým britských egyptologů oznámil, že zřejmě identifikoval mumii slavné staroegyptské královny Nefertiti, která byla ženou a spoluvládkyní heretického vladaře Achnatona a nevlastní matkou známého faraóna Tutanchámona. 
"Mumie, která zřejmě patří Nefertiti, byla nalezena v tajné komnatě v hrobě KV35 v Údolí králů v Luxoru," uvedla vedoucí týmu Joann Fletcherová.
Podoba Nefertiti je známa ze slavné vápencové busty, která je nyní v Egyptologickém muzeu v Berlíně. Královna byla považována za jednu z nejmocnějších a nejkrásnějších žen starého Egypta. Její hrobka byla nalezena poblíž hrobky Tutanchámona, který vládl v Egyptě ve 14. století př. n. l.
"I když můžeme její identitu určit jen jako 'velmi pravděpodobnou', tato zjištění budou mít pro egyptologii rozsáhlé důsledky," řekla Fletcherová v prohlášení, které vydala americká kabelová televize Discovery. "Pokud se tento objev potvrdí, bude to jeden z největších archeologických objevů od roku 1922, kdy byla objevena nevyloupená Tutanchámonova hrobka," uvedla Discovery, která výpravu britských egyptologů financovala.
Achnaton prosazoval univerzálního boha Atona, zaváděl náboženské i správní reformy, které vyvolaly odpor kněží obhajujících dosavadního boha Amona. Po jeho smrti byl obnoven předchozí řád. Stejně jako v případě Achnatona, bylo i jméno Nefertiti po její smrti vymazáno ze staroegyptských análů.
Fletcherová se na hrobku KV35 zaměřila při expedici loni v červnu poté, co našla u tří neidentifikovaných mumií paruku v núbijském stylu, jakou za Achnatonovy vlády nosily ženy z královského rodu.
Jedna z mumií, která podle Fletcherové patří slavné královně, má jako ona dlouhý krk. Stejně tak má otisk po těsné čelence, dvakrát propíchnutý ušní lalůček a oholenou hlavu. Má se za to, že Nefertiti byla jedna ze dvou egyptských královen, které nosily v každém uchu dvě náušnice. Stejně tak měla ruku ohnutou nahoru v poloze, jak jí mohli mít jen faraónové a královny.
Tyto důkazy, včetně šperků nalezených v prolomeném hrudním koši, vedly Fletcherovou k závěru, že mumie je Nefertiti.

(Česká televize - 9. 6. 2003)